10 Aralık 2016 Cumartesi

Adalet, Yağlı Urgan’da
M.Enes Kan
M.Enes Kan eneskan@guncelhaberajansi.com Tüm Yazılar

Adalet, Yağlı Urgan’da


Köşe Yazarı : - Güncel Haber Ajansı 22 Ekim 2016 Cumartesi, 22:28Haber Tarihi

      Sanırım artık herkes aynı fikirde, bazı konularda yüreklerdeki yangını soğutacak tek ceza ‘’idam’’. Peki hangi suça, kime ? Bana sorarsanız hak eden herkese. Hak eden kim?  3 yaşındaki bir bebeğe iğrençlik yapan şerefsiz, vatan hainleri, teröristler…

      Toplumun kanayan yaraları da belli, bu yaraları tedavi etmekle yükümlü olanlarda. Eğer mevcut cezalar işlenen suç miktarında bir azalmayı sağlayamıyorsa burada bir yetersizliğin olduğu söylenebilir. Ülkemizde verilen cezaların suçluların gözlerini korkutmadığı ise apaçık bir şekilde ortadadır. Bu sebepten dolayıdır ki toplumun başına bela olan canilerin eylemleri her geçen gün daha korkunç bir hal almaktadır.

      Değinmeden edemeyeceğim;  3 yaşındaki bir bebeğe kirli ellerini sürüp, sonrada onu katleden aşağılık yaratığın aldığı her nefes vatandaşlarımızın canını yakmaktadır. Böyle bir şerefsizin hala neden yaşadığı sorusu vicdanlarımızı rahatsız etmektedir. Toplumun sinir hatlarına dokunan, bütün olaylar en ağır biçimde cezalandırılmalıdır. ‘’En ağır’’ biçimin ne olduğu ise yeniden yapılandırılmalıdır.

     Bir diğer mesele ise terör suçlarıdır. Terör örgütlerine mensup olmuş, silahlı eylemde bulunmuş, teşebbüs etmiş, teşebbüs edene yardım etmiş, ona yemek yedirmiş, su içirmiş, gideceği yere götürmüş, götürülmesine yardım etmiş kim varsa bunlara da yukarıda bahsettiğim yeniden yapılandırılmış ‘’en ağır’’ ceza biçimi uygulanmalıdır. Cana teşebbüs edenler, bedelini canlarıyla ödemeliler. Unutulmamalıdır ki, ihanetin nedeni olmaz, bedeli olur!

       Velhasıl, Milletin bağrında derin ateşler yakan olayların cezası, bu yangınları söndürecek cinsten olmalıdır. Üç beş günlük cezaların, suçları engelleyemediği bir an önce dikkate almak gerekmektedir. Adaletin sağlanamadığı görülmelidir. Demem o ki;  Adalet, demir parmaklıklarda değil, ‘’ Adalet, yağlı urganda!!

- Güncel Haber Ajansı Köşe Yazarı

Diğer Güncel Haberler