GHA Güncel Haber Ajansı

Amerika: Başika’daki Türk Askerleri Irak Prensiplerine Aykırı Değil

Amerikan Hükümeti Sözcüsü Josh Earnest, geçtiğimiz gün düzenlediği basın toplantısında Irak ve Türkiye hakkında açıklamalarda bulundu.

Amerika: Başika’daki Türk Askerleri Irak Prensiplerine Aykırı Değil
Bu haber 22 Ekim 2016 - 11:29 'de eklendi ve 1.971 görüntüleme kez görüntülendi.

Amerika Birleşik Devletleri’nin başkenti Washington’da bulunan Beyaz Saray’da basın toplantısı düzenleyen Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest geçtiğimiz gün Türkiye’yi ziyaret eden ABD Savunma Bakanı Ashton Carter tarafından gerçekleştirilen diplomatik temaslara ilişkin açıklamalarda bulundu. Düzenlediği basın toplantısında yaptığı açıklamalarına DAEŞ ile mücadele konusundaki Irak hükümeti prensiplerine değinerek başlayan Earnest, Başika Askeri Üssü hakkında değerlendirmelerde bulundu.

TÜRK ASKERLERİNİN IRAK PRENSİPLERİNİ İHLAL ETTİĞİNİ GÖRMEDİK

Washington’da bulunan Beyaz Saray’da gerçekleştirdiği basın toplantısına ‘Başta Irak ve Suriye olmak üzere tüm dünya devletlerini tehdit altına alan DAEŞ örgütü ile mücadele konusunda askeri operasyonların sevk ve idaresini üstlenen Irak hükümetinin kriterleri hakkında sıklıkla hatırlatmalarda bulunuyoruz. Nitekim bu operasyonlar, bu hükümetin sınırları içerisinde olduğu için bahsettiğimiz prensiplere uyulması gerekiyor. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Musul kentinin 20 kilometre kadar Kuzeydoğusunda bulunan askeri varlığına değinecek olursak Amerikan hükümeti olarak şu ana kadar bu birliklerin her hangi bir şekilde prensipleri ihlal ettiğini görmedik’ ifadelerini kullanarak devam eden Josh Earnest Türk askerlerinin DAEŞ ile mücadeleye destek sağlamak için militanları eğittiğini hatırlattı.

Etiketler :
İLGİLİ HABERLER