GHA Güncel Haber Ajansı

Borsada Yapılmaması Gerekenler Nelerdir?

Borsa, yüzlerce şirketin hisselerinin bulunduğu ve bu hisselerin hafta içi belirli saatlerde alınıp, satıldığı yerdir. İşlemlerin çoğu dijital olarak yapılabilir.

Borsada Yapılmaması Gerekenler Nelerdir?
Bu haber 24 Kasım 2017 - 16:34 'de eklendi ve 536 görüntüleme kez görüntülendi.

Borsa, yüzlerce şirketin hisselerinin bulunduğu ve bu hisselerin hafta içi belirli saatlerde alınıp, satıldığı yerdir. İşlemlerin çoğu dijital olarak yapılabilir. Alım satım sonrası, yatırımcı eline fiziki bir hisse geçmez iken, alım sonrası hak, kişinin, ilgili yatırım hesabında gözükür.

Borsa nasıl oynanır konusu araştırılırken, yapılabilecek muhtemel hatalar mutlaka önceden bilinmelidir. Öncelikle ilk yapılan hatalardan biri, kulaktan dolma bilgiler ile borsada hisse senedi alım satımı yapılmasıdır. Bu piyasada bir çok spekülasyon vardır. Sağdan soldan duyulan, tabanı olmayan bilgilerle bir hisse senedinin çok yükseleceğine dair söylentiye inanıp, kağıt almak bir çok küçük yatırımcıya büyük zararlar getirir.

Bu yüzden borsada işlem yapmaya karar verenler, hisse senedi analiz işlemini detaylı şekilde yapmaları gerekir. Hisse senedi seçimi yapılırken, ilgili şirketin borsada hangi pazarda olduğuna da dikkat etmeden işlem yapmak, o şirketin borsa işlemlerini sonlandırma riski ile karşı karşıya kalınmasına neden olabilir.

Borsa İşlemlerinde Risk Anlayışının Önemi

Borsada nasıl yatırım yapılır kısmını irdelersek, bu tamamen kişinin risk profili ile alakalıdır. Eğer yatırım yapacağınız, tutar sizin kaybetmeyi göze alabileceğini bir tutar ise, getiri potansiyeli yüksek fakat kaybetme olasılığı da o oranda yüksek olan kağıtlar ile ilgili pozisyon alınabilir. Eğer çok risk seven bir yatırımcı değilseniz ve borsada yatırım ilk 30 da bulunan bist30 hisselerine yatırım yapmak sizin için doğru bir karar olur.

http://www.borsaegitim.com/

Etiketler :
İLGİLİ HABERLER