GHA Güncel Haber Ajansı

Cahil kalmak insanlara yakışmıyor

Yazar Abdulkerim Solak, bugünkü yazısında insanların gerekli bilgileri öğrenmediğine vurgu yaparak araştırmacı yönlerin detaylarına açıklık getiriyor.

Cahil kalmak insanlara yakışmıyor
Bu haber 18 Ekim 2016 - 0:47 'de eklendi ve 45 görüntüleme kez görüntülendi.

Gereksiz bilgileri araştırmakta üstümüze yok. Öğrenme kabiliyeti sadece bazı kesimlerde var. Yüzde bilmem kaçlık oranlar ile okuma paydamız var. Daha ne diyebiliriz ki?

Önceden bilmemek değil öğrenmemek ayıplanırdı. Artık herkes öğreniyor herkes bilmemek kelimesini ayıplıyor.

İnsanız işte dergi, kitap, gazete ne bulursak okuyarak gelişmeye çalışıyoruz.

Bazen iyi ve bazen kötü sonuçları elde ediyoruz. Maksat bilgimize kat kat tuğla koyabilmek ve bunu hayatımızın içerisinde bizzat yansıtabilmek.

Yoksa belli bir amaç doğrultusunda kimsenin kimseye laf peşkeşi çektiği yok.

Öğrenmek istemeyen ve öğrenme durumu bulunmayan insan arasında dağlar kadar fark var. Bir çoğumuz bunun farkına varabiliyoruz nitekim ve öylede olabiliyor.

Öğrenmek istemeyen insanın keyfi durumu ya da başıboşluğu her zaman göze çarpabiliyor. Ama öğrenmek isteyip sadece şartları yüzünden bu duruma kalkışamayan yüzlerce insan tanıyor olabiliyoruz.

Okumak ve öğrenmek zaten çok farklı, dinleyip anlamakta çok farklı.

Birde bunların yanı sıra okuyup bir ders alamamak ve dinleyip hiçbir ders çıkaramamakta bulundurulabiliyor.

Zaten önemli olan cahil kalmamak. Çünkü insanlar bu Dünya içerisinde öğrenmek bir şeyleri keşfetmek için gelmiş bulunuyorlar. Öğrenerek hayatı anlayarak yaşamak her insan evladının isteyeceği bir durum içerisine girebiliyor.

Cahil kalmak bu Dünya şartları için çok zor gibi olsa bile aslında insanların cahilliğe büyük tepki şartlarıyla bakmaları daha olur diye düşünmüyor değiliz.

Okuyup, dinleyip, yorumlayıp cahil kalamamak bence hepsinden daha güzel.

Etiketler :
İLGİLİ HABERLER