10 Aralık 2016 Cumartesi


Abdulkerim Solak
Abdulkerim Solak a.kerim@guncelhaberajansi.com Tüm Yazılar

Cuma günü fazileti


Köşe Yazarı : - Güncel Haber Ajansı 16 Eylül 2016 Cuma, 14:08Haber Tarihi

Her cuma gününde camilerin dolduğu ve arka saflarda oturan çocukların şen kahkahaları geliyor gözlerimizin önüne. Cami minaresinden okunan cuma selası'nın zihinlerimizde bir çağrış oluşturduğu aşikardır.

Ama önemli olan her günümüzü bir cuma günü mübarekliği ile yaşamayı öğrenmektir. İslamımızın şartların sadece 65 yaş üstü cami önünde oturan yaşlı dedelere ithafen olmadığı bilinmeli ve öğretilmelidir. Toplum psikolojisinin buna eş değer olarak farklı biçimde yorumlanabilmesi zihinlerde soru işareti bıraktırmamalı ki özgür iradesi ile insanlar yaşanılan kudretli zamanların sevabını almaktan korkmasınlar.

Haftanın 7 günününde birbirinden farklı anlamlar taşımasına karşıt olarak kudreti ile Müslümanlara güzel bir armağan olan Cuma günü fazileti ile beraber gelir.

Ve her kim cuma namazı vakti lüzumsuz işler üzerinde yoğunlaşırsa ahirette hesap gününde zorlanabileceği apaçık bilinmekte ve Din kitaplarında anlatılmaktadır. 3 hafta üst üste cuma namazına camiye gitmeyen veyahutta keyfi olarak gitmek istemeyen her kim olursa olsun. Dinden çıkacakmışcasına ağır bir ceza ile karşı karşıya kalır.

Allah bizleri Cuma gününün faziletinden yararlanabilen insan evlatlarından eylesin.

- Güncel Haber Ajansı Köşe Yazarı

Diğer Güncel Haberler