"Enter"a basıp içeriğe geçin

Eğitim Öğretimde Nasılız ?

2017- 2016 eğitim ve öğretim yılının başlamasına sadece saatler kaldı. Tatiller yapıldı, gezilecek yerler gezildi, hem ağlandı hem gülündü…

Öğrencilere otobüs, metrobüs, tramway, tren, vapur, minibüs işkencesi başlıyor. Akşam geç yatmalar, sabah kalkamamalar tuzunu kaçıracak. Seferler kaçırılacak, okuma hevesi yerini sinirlere bırakacak.

Yeni bir okul telaşı dertlerini de beraberinde getirmeye yetti. Hem öğretmenler açısından, hemde öğrenciler açısından gelişme gösteren sorunlar patlak verecek.

Fakat bunlar yaşanacak iken Türkiye'nin eğitim öğretimde ki yeri nerelerde diye sormadan edemiyoruz ?

Türkiye'de bulunan okul yetersizliği, öğrencilerin çalışma azimsizliği, öğretmenlerin anlayış biçimleri çorbanın tuzunu eksik etmekten ziyade, biber niyetinde tadımızı kaçırıyor.

Eğitim öğretim denildiği zaman sadece öğrencilerin akla gelmesi büyük bir saçmalık. Halk kütüphaneleri, okuma alışkanlığı kazanılması, yazı yazma ve okumanın ileri yaşlara kadar taşınılması. Bunların hepsi büyük bir hezimet.

Diğer taraftan bakacak olursak, her şeyin olumlu olduğunu farz etmek belki biraz günümüzün "Kuzey Kore" sinin sıkıştırılmalı disiplini ülke çapında yersiz davranışların gösterilmesinde büyük rol oynar.  İtalya, Almanya, İspanya, Rusya, Amerika eğitime verdiği örnek davranışları ile bilinse bile okullarda çıkan şuursuz davranışlar ve politik düzenbazlıkların olacağını kimse hesaba katmak istemiyor. Elmanın kurtlu tarafını duvara çevirmek kolay geliyor. Bizim Türkiye Cumhuriyeti olarak eğitimde öğrenciye ve öğretmene verdiğimiz değerin tek çizgi halinde topluma düzensiz şekilde yansıması belkide verilen değerin bozukluğundan kaynaklanabilmekte olduğunu düşünmüyor değiliz.

Yolda geçen 10 öğrenciye öğretmenlere olan görüşünü belirtmesini istesek belki ağza alınmayacak küfürler savuracak, belkide varlıklarına şükredenler olacak.

Aynı şekilde bir okula girip 10 öğretmene öğrenciler hakkında ki görüşünü sorsak alacağımız cevapların %50'si olumsuzluğu işaret edebilecek nitelikte olabileceğini biliyoruz. Günümüz eğitiminde öğretmen, öğrenciye bozuk çalınca haliyle öğrenci, öğretmene bozuk çalıyor. Tüm sebeplerin birleştiği kısım ya "MEB" ya da "ÖSYM" olarak sıralanıyor.

Veli yada öğrenci her kimseniz sabah ilk uyandığınızda eğitim öğretim yılının yalanlara ithafen değil doğruluğa yönelmesiyle güzel neticeler doğurmasını yürekten isteyin. Belki eğitim ve öğretimde nasılız sorusuna güzel bir cevap verebilecek yüzümüz olur…

 

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir