GHA Güncel Haber Ajansı

Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) sorunu referandumdan sonraya kaldı

Emeklilikte yaşa takılanlar, EYT yasa tasarısının Meclis Genel Kurulu’na girmesini beklerken Çalışma Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’ndan açıklama geldi.

Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) sorunu referandumdan sonraya kaldı
Bu haber 21 Ocak 2017 - 18:26 'de eklendi ve 382 görüntüleme kez görüntülendi.

Emeklilikte yaşa takılanlar, EYT yasa tasarısının Meclis Genel Kurulu’na girmesini beklerken Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’ndan yeni açıklama geldi. Emekli olmak için yaşlarının dolmasını bekleyen çalışanlar konuyla ilgili hükümetin düzenleme yapmasını talep ediyor.

2016 yılında siyasi partilerin seçim vaadi olarak belirlediği EYT müjdesi henüz Meclis’te ve Bakanlar Kurulu’nda görüşülmedi. EYT’lerle ilgili düzenlemenin referandumdan sonraya kaldığı ifade ediliyor. EYT sorunu Meclis ve Bakanlar Kurulu gündeminin terör saldırıları ve ekonomik toplantılar nedeniyle çözülemedi. Mevcut açıklamalar göz önüne alındığında 2017 yılında EYT’lerin emekliliğinin gerçekleşmeyeceği anlaşılıyor.

BAKAN MÜEZZİNOĞLU’NDA EYT AÇIKLAMASI

Çalışma Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, diğer ülkelerdeki emeklilik yaşı ve Türkiye’deki emeklilik yaşının karşılaştırıldığını ve emeklilikte yaşa takılanlar ile ilgili bir düzenlemenin henüz gündemlerinde olmadığını belirtti. Bakan Müezzinoğlu, EYT konusunda geri adım atılmayacağını belirterek emeklilikte yaşa takılanlar için kötü haberi verdi.

REFERANDUMA KADAR SORUN ÇÖZÜLMEYECEK

Hükümet yetkilileri ve Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılan EYT açıklamaları göz önünde bulundurulduğu zaman yakın zamanda bir EYT yasa tasarısının Meclis Genel Kurulu’na sunulması gibi bir gelişmenin yaşanmayacağı belirtiliyor. Kamu tasarrufları nedeniyle emeklilikte yaşa takılan çalışanların yaşlarını doldurması gerekiyor.

Etiketler :
İLGİLİ HABERLER