10 Aralık 2016 Cumartesi


Abdulkerim Solak
Abdulkerim Solak a.kerim@guncelhaberajansi.com Tüm Yazılar

Eski bayramların tadı


Köşe Yazarı : - Güncel Haber Ajansı 13 Eylül 2016 Salı, 22:32Haber Tarihi

Geçtiğimiz yıllar boyunca sanırım en çok dikkatimizi çeken bir hususta günümüz bayramlarının eski tadını vermediği. Elbette bazı şeyler eksilmiş, paslanmış ve unutulmaya yüz tutmuş sebepleri üzerinden bizlere bu soruyu sordurabilmekte yahu nerede bu eski bayramlar?

Yaşadığımız onca seneler boyunca yaşamımızı devam ettirebildiğimiz günlerin bizlere sunduğu her bayram günü bu soruyu kendimize sorarak nereye kadar ilerleyebileceğiz hiç bilmiyorum. Caddede yürüdüğümüz kaldırımda ki her 4 kişiden 2'si eski bayramların tadı yok diyorsa bence bu işte bir terslik olduğu apaçık ortadadır. Hep beraber arkadaş ortamında içilen kahvenin tek başına içildiğinde vermediği tadı gibi sevenlerimizin olmadığı veyahutta bazı işlerin yolunda gitmediği bayram günlerinde eski bayram günlerinin eski tadını aramadan edemeyeceğimiz kanaatindeyim.

Bayram namazı sonrası sokakların cıvıl, cıvıl şeker toplamaya çıkan çocukların neşesi, evden eve giden komşularn yapmacık olmayan gülüşleri, sarılan dolmalar, yapılan tatlılar nerede diye düşünmüyor değiliz nitekim. Artık günümüz insanlarının modernleşme çabası yüzünden bir çok insan deyim yerindeyse yobazlaşmaya ve örf, adet, ananelerini unutmaya yüz tutacak şekilde aklından çıkarması sebebiyle eski bayramların tadı nerede sorusunu akıllarımıza sokabiliyor.

Yeni nesil çocuklarımızın eski bayramların tadını hiç ama hiç tadamayacağı yenilikçi ve modern bir Dünya onlara eşlik edeceği için bizim gibi bireylerin yıllar sonra çocuklara anlatacağı güzel bayram anıları biriktirmesi dileğimle.

 

- Güncel Haber Ajansı Köşe Yazarı

Diğer Güncel Haberler