GHA Güncel Haber Ajansı

Fikir Özgürlüğü Yaşatmak İstemiyorlar

Yazarımız Abdulkerim Solak, durumdan şikayetçi olduğu konuları dile getirerek sitemizde köşe yazarları arasında yerini alıyor.

Fikir Özgürlüğü Yaşatmak İstemiyorlar
Bu haber 23 Eylül 2016 - 12:19 'de eklendi ve 33 görüntüleme kez görüntülendi.

Kimse bize sen ne istiyorsun diyerek yaşatmıyor hayatımızı. Düşüncelerimize hayatlarımızda yer vermek istemedikleri apaçık ortada.

Ne zaman bir fikir sunma şansı bulsak hep bizim dediklerimiz olacak diye diretiyorlar. Ne kadar da hoşnut olmayan bir durumla yüz yüze bırakıyorlar değil mi ?

Oysa düşünce ve fikir özgürlüğüne kimse kısıtlama getiremez ve aksi iddia edilemezdi. Ama bunları tabi gazete sayfalarında ve kitaplarda görürsünüz anca çünkü yazının geçerli olduğu şu hayatta sözün yazıdan daha üstün olduğunu inkar eden insanlar olduğu için fikir özgürlüğü denen durumu yaşayamıyoruz.

Bunu açıkça ifade etmekten asla çekinmiyorum. Belki onlar kendi fikrini sunmak isterken yazılanların aksine sözlü ikna kabiliyetini yaşamak isteyebilirler ama bir tarafın yazılı fikirleri ve diğer tarafın sözlü fikirleri arasında zıt kutuplaşma olduğu için farklı potansiyeller içeren unsurlar doğabilir.

Fikir özgürlüğümüzü rahatça yaşayabilmemiz için insanların birbirinin hayatına fırsattan istifade edercesine karışmasının lüzumuna gerek olmadığını düşünüyorum. Fikirim bu benim ve özgürce düşünmek istiyorum. Düşündüklerimi güzel bir dil ile ifade edebilmeyi istiyorum. İster yandaş, ister yandaş farkının olmayacağını düşünüyorum.

Eğer ki insanların en güzel özgürlüğünü yani düşünce ve fikir özgürlüğünü kısıtlarsanız ileriyi göremeyen görmek istese bile bakamayan görmüş ve açıklama yapamayan kör bir gelecek inşa edebilirsiniz.

Oysa her bireyin kendi fikir ve düşünce kalıbı olması bazı milletlerce istediğimiz en büyük arzumuz haline gelmiş olabiliyor.

 

 

Etiketler :
İLGİLİ HABERLER