GHA Güncel Haber Ajansı

İstanbul Bilgi Üniversitesi Mimarlık Öğrencilerine Pape Bird Observation Tower Yarışması’ndan Ödül

İstanbul Bilgi Üniversitesi Mimarlık Öğrencilerine Pape Bird Observation Tower Yarışması’ndan Ödül
Bu haber 01 Aralık 2017 - 23:06 'de eklendi ve 1.303 görüntüleme kez görüntülendi.

İstanbul Bilgi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi öğrencilerinden Alicem Öztürk ve Konuralp Şenol, ‘Halat’ isimli projeleriyle, uluslararası mimari proje yarışması Pape Bird Observation Tower’da, öğrenci kategorisi ödülüne layık görüldü.

İstanbul Bilgi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi öğrencilerinden Alicem Öztürk ve Konuralp Şenol, dünyanın dört bir yanından pek çok profesyonelin ve mimar adayının katıldığı Pape Bird Observation Tower Yarışması’nda, ‘Halat’ isimli projeleriyle öğrenci kategorisi ödülüne layık görüldü.

Yarışma, Bee Breeders isimli uluslararası yarışma organizasyon şirketi ve Pasaules Dabas Letonya Doğa Koruma Fonu işbirliğiyle düzenlendi. Yarışmada katılımcılardan, Letonya’da 250 farklı göçmen kuş türünün yuva alanı olan Pape Doğal Yaşam Parkı için, parkın ekosistemine uyumlu, çevreye duyarlı ve parkın simgesi haline gelebilecek bir kuş gözlem kulesi tasarlamaları istendi.

“Halat” örgüleriyle doğal doku

Öztürk ile Şenol projelerini montajı kolay, çevre dostu ve üretim enerjisi düşük malzemeler kullanarak hazırladı. İkili, kulenin cephelerini, modüler halat örgülerini yan yana getirerek kapladılar. Bunun sonucunda cephelerde elde ettikleri, doğal doku ve kısmi şeffaflık etkisi proje tasarımlarını yönlendirmiş oldu.

Etiketler :
İLGİLİ HABERLER