Son Dakika
16 Ocak 2017 Pazartesi


12 Kasım 2016 Cumartesi, 15:19
Abdulkerim Solak
Abdulkerim Solak a.kerim@guncelhaberajansi.com Tüm Yazılar

Kitap boş zamanların eğlencesi değildir

Belki ülkemizde okur oranı okumayana göre bir hayli az gibi dursa bile bu aşılmayacak değildir elbette. Gerçi ülkemiz sınırları içerisinde planı yapılan kitap fuarları katılım sayısına göre okur kitlesinin kaç yaş ve hangi kategoriler olduğunu az çok belirleyebiliyor.

Öte yandan okumayan kesimde bulunan insanların ön yargıları her zaman olduğu gibi kendine muhakkak bir yer bulabilecektir. Bunu biz değil. Yapılan araştırmalar ve incelenen detaylar bizzat açıklayarak aydınlanmamızı sağlıyor.

Sosyal medya aracılığıyla yapılan kitap tanıtımlarının ve okur kitlesine ulaşmasının en büyük isteğini elbette yazarlar ve yayıncılar olarak bu sorumluluğu her zaman bir görev bilerek çalışmalarına hız vermiş durumda bulunarak göz önüne çıkabildikleri bilinebiliyor.

Okuyan kitlenin, okumayan kitleye her zaman okuma ve okutma desteği günümüz insanlarınca teşvik unsuru olarak görülebiliyor. Fakat okumayan kitle içerisinde gruplaşmış olarak daha doğrusu çete haline gelebilmiş insanlar okuyanlara her zaman itici bir bakış sunarak sınır ihlali yapıyor muamelesi sergilediği aşikar.

Aslında günümüz medyasında kitap ve unsurlarına daha çok yer verilse belki bu kadar gerilim ortamları yaşanmaz, belki her insan daha çok sağlıklı bilgi ve sağlıklı kararlar vermeyi bir hedef olarak kendine bir çizgi belirleyebilirdi.

İlkokul yaşlarından başlayacak eğitimlerde büyük bir önem taşıyan kitap okuma alışkanlığı kazandırılması ve kitap sevgisi aşılanması hem ülke içerisinde, hemde Dünya kıtalar arasında büyük önem arz etmesi gerektiği kanısındayım.

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz