GHA Güncel Haber Ajansı

Kitap okumanın televizyon üzerine etkisi

Yazar Abdulkerim Solak, bugünkü yazısında kitap okumanın televizyon üzerine olan etkisini yazarak okurlarını daha çok kitap okumaya davet ediyor.

Kitap okumanın televizyon üzerine etkisi
Bu haber 06 Aralık 2016 - 15:01 'de eklendi ve 33 görüntüleme kez görüntülendi.

Televizyon dünyası apayrı bir yerde. Diziler, reklamlar, çizgi filmler, magazin, spor yani ne olursa hepsini içinde barındırabiliyor.

Kitap dünyası ise biraz daha farklı kitaplarda aslında televizyon içinde olanları barındırabiliyor ancak durumu biraz daha farklı. Mesela televizyonlarda her yapılan gerçek olmuyor, bazı durumlar haricinde gerçekliğini yansıtabiliyor. Tabi kitaplarda da durum böyle. Kitaplarda her yazılan doğru olmuyor yazılmayanlar ise gerçeği aratmıyor.

Öte yandan bunların kıyaslanmasını yapacak değiliz elbette. Kimileri kitap okumayı yeğler, kimileri televizyon başında vakit öldürür. Zevkler ve renkler tartışılmaz. Ama sürekli televizyon izleyerek insanın kitaplar hakkın ileri geri konuşmasına izin verecek değiliz, yada sürekli kitap okuyanların televizyon hakkında söyleneceği durumlara göz yumacak değiliz.

Bu dram olur kısacası insanlık dramı olur buna asla izin verilmez. İnsanlar birbirinden farklı olmalı ki ayrı düşünceler çıkmalı. Kitap ve televizyon asla aynı kefeye koyulmaz. Haramların oynadığı televizyonlarda insanlar kitap okurken bunu daha iyi anlayabiliyor.

Ancak insanlara bunu anlatmak biraz güç olabiliyor. Tabi bu durumlar mukayese edilirken biraz daha özen gösterilmeli ki hem televizyon, hem kitap dünyası zarar görmeden daha iyi yerlere gelebilmeli. Kısacası insanlık bir hataya uğramadan yön bulabilmeli.

Kitap okuyan insanlar bazı gerçeklerin farkına varıyor. Çünkü televizyonda o kadar yanlış durum var ki insanlar nereden buluyor böyle şeyleri dediğimiz zamanlar bile olabiliyor .Bununda insanlara anlatılması ve insanların bunun farkına varması gerekebiliyor.

Etiketler :
İLGİLİ HABERLER