Son Dakika
16 Ocak 2017 Pazartesi


09 Kasım 2016 Çarşamba, 16:44
Abdulkerim Solak
Abdulkerim Solak a.kerim@guncelhaberajansi.com Tüm Yazılar

Kitapların yeri edebiyattır

Günümüz edebiyatından biraz şüpheliyim.

Aslında sadece ben değil benim gibi düşünen birkaç insan daha var.

Haklıyız aslında edebiyatın yazıklanır olmasından.  Çünkü edebiyat artık sadece edebiyatı ele almıyor.

Yazarlar harcanıyor, dolaplar dönüyor. Nice kitaplar çöplere gidiyor nice hayaller suya düşüyor.

Bir yazar olarak yazıyorum bu yazıları. Beni anlayacak çok insan var biliyorum. Hatta benim halimden daha beter durumda olan yazar kardeşlerim bile bulunuyor.

Sırf yazarlık mertebesinde kendilerinin kitabı olsun diye başvurmadıkları mekan kalmazken sonucunda yine hüsran ile karşılaşıyorlar.

Milyarlarca paralar verip harcanmaya göz yumuyorlar. Bunlar suçlu değil, saf. Ve en büyük zararı yine kendileri buluyorlar.

O milyarlarca para alıp özen gösterilmeyen ilkel olarak basılan kitaplar var elbette. Kırtasiyeden fotokopi çektirmişler sanki. İsim vermiyorum yarası olan gocunur. Kimseyi karalamak haddime değil ben sadece yol göstermeye çalışıyorum.

Birkaç yazar kardeşim var. Abilerim ve ablalarım bu yollarda bizlere destek oluyor. Aydınlanmak lazım göz açıklığı olması lazım.

Kitap çıkana kadar verilen vaatler seçim kampanyası gibi. Hatta yol yapacağız diyorlar, seçim sonrası çakılda yürüyorsun falan…

Kısacası örnek bu dediğim gibi kimseyi kötülemiyorum sadece yazarlığa adım atan ve yazar olan başka kitaplarını piyasaya çıkartacak olan kardeşlerime destek olmak için yazıyorum.

Pişmanlık fayda etmiyor. Edebiyatın yeri zaten para olmuş. Hatta bazı yayıncı kuruluşlara “PARAEVİ” diyebilmek bile aklımıza gelmiyor değil.

Edebiyat artık parayla bürünmüş gibi sadece ticari kaygı uğraşında. Herkes için değil istisnalar var elbette. Umarım gelecek yüzyıllar içerisinde aradığımız edebiyatı buluruz ve o edebiyat içerisinde maddi amaç doğrultusu haricinde sadece kitap ve edebiyat birlikteliği baş gösterir.

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz