GHA Güncel Haber Ajansı

Merkez Bankası Dolar’a Karşı Düğmeye Bastı

Merkez Bankası bankaların borç alabilmek sınırlarını aşağıya çekti ve yurtdışı para birimlerinin karşılık oranlarında da indirim yaptı.

Merkez Bankası Dolar’a Karşı Düğmeye Bastı
Bu haber 10 Ocak 2017 - 14:35 'de eklendi ve 94 görüntüleme kez görüntülendi.

Merkez Bankası, Türkiye’nin dolar bozdurma girişiminde sonra düğmeye bastı. Merkez Bankası bankaların borç alabilmek sınırlarını aşağıya çekti ve yurtdışı para birimlerinin karşılık oranlarında da indirim yaptı.

Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

“Piyasalarda gözlenen aşırı oynaklık yakından takip edilmekte olup ekonomik temellerden uzaklaşan sağlıksız fiyat oluşumlarına karşı Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından gerekli tedbirler alınacaktır.

Yapılan değerlendirmeler sonucunda, TCMB bünyesinde faaliyette bulunan Bankalararası Para Piyasasında bankaların borç alabilme limitleri 11 Ocak 2017 tarihinden itibaren toplam 22 milyar Türk lirasına düşürülmüştür.

Ayrıca, yabancı para zorunlu karşılık oranları tüm vade dilimlerinde 50 baz puan indirilmiştir. Bu değişiklik ile finansal sisteme yaklaşık 1,5 milyar ABD doları ilave likidite sağlanmış olacaktır.

Piyasalardaki gelişmeler yakından izlenmekte olup, gerekli görülmesi halinde, ülkemizde fiyat istikrarını ve finansal istikrarı korumak üzere ilave adımlar atılabilecektir.”

Merkez Bankası açıklamasından sonra Dolar/TL 3.75 seviyesinin altına, Euro ise 3.97 seviyesinin altına geriledi.

EURO 4 TL OLMUŞTU

Güne 3.72 seviyesinde başlayan dolar 3.7860 seviyesine, Euro ise 4.0105 ile yeni tarihi zirvesini görmüştü.

Etiketler :
İLGİLİ HABERLER