GHA Güncel Haber Ajansı

Organik Tarım

Son dönemlerde insanoğlunun büyük bir etkisiyle olan hava, çevre, su kirliliği toprağı da etkilemekte ve tarımda büyük önem arz etmektedir. Ve bu da organik tarımın önemini arttırmaktadır.

Organik Tarım
Bu haber 24 Kasım 2017 - 21:58 'de eklendi ve 963 görüntüleme kez görüntülendi.

Son dönemlerde insanoğlunun büyük bir etkisiyle olan hava, çevre, su kirliliği toprağı da etkilemekte ve tarımda büyük önem arz etmektedir. Ve bu da organik tarımın önemini arttırmaktadır. Organik tarım; ekolojik dengeyi bozmaksızın, suni gübre, hormon; çevre kirliliğine neden olabilecek her türlü sebeplerden yoksun yapılan sistemdir. Burada önemli hususlardan biri de organik gübre kullanımdır.

Gübre toprakla ve bitkiyle direk temasından dolayı organik tarımın en başında gelmektedir. Doğal ve doğru gübre kullanımı gerekmektedir. Ayrıca kullanılan gübrenin toprak verimliliği açısından da önemi yüksektir. Organik gübre çeşitlerin den olan solucan gübresi, son zamanlarda tercih listesinde üst sıralarda yer almaktadır.

Solucan Gübresi

Solucan gübresi, halk arasında Kırmızı California solucanı olarak bilinmekte olan Lumbricus rubellis ve Eisenia foetida türlerinin organik olarak yetiştirilmiş toprak duzenleyicidir. 1 metre küp hacminde hammadde içinde yaklaşık olarak 250.000 solucanın işlev görmesiyle olmaktadır ve içerdiği simbiyotik ve asimbiyotik bakteriler ile toprağa canlılık ve güçlülük kazandırır.

Toprak için gerekli vitamin ve aminoasitleri bu solucanlar sindirim sistemi ile dışkılamakta ve toprağa kazandırmaktadır. Bu dışkı toprak açısından büyük bir besin zenginliğine sahip olmakla birlikte diğer hayvanların dışkılarından göre yüz kat daha fazladır.

http://www.organikgubremiz.com/

Etiketler :
İLGİLİ HABERLER