"Enter"a basıp içeriğe geçin

Ruh halinin ifade edilebilirliği

Bazen  müzik dinleyerek, bazen sigara içerek, bazen küfür edere ve bazende yazarak ifade ediyoruz kendimizi. Aslında bunları yaparken kimseden yardım almıyoruz, alamıyoruz ve sadece kendimizi ifade ederek birkaç söylemlerde bulunuyoruz.

Yeri geliyor ağlıyor üzülüyoruz. Sabrın sonu selamettir diyerek mutlu olabileceğimiz günleri bekliyoruz.

Aslında insan sadece mutlu olduğu zaman ki ruh halini diline dolamaz. Çünkü mutsuz olduğu zamanlarda yaşadığı ve üstlendiği ruh hali daha çok meşgul eder insanı. Bu yüzdendir acıların ve çaresizliklerin daha çok ruh hali adı altında anılması.

Gecenin üçü, sabahın körü de olsa bazı şeyleri ifade eder insanoğlu ve bunlardan asla pişman olmaz yapabileceği ne varsa hepsinin üstesinden gelmeye çalışır ve ne yapabiliyorsa bile en iyisini yapmaya gayret gösterir.

İnsanların ruh halini ifade edebilmesi derine inildiği zaman zahmetli iş gibi gözükebilir. Oysa bu işin  zahmeti aslında hiç yok denecek kadar indirgenmiştir. Neyin sebebi varsa altında derin biz leke bırakır ve ne kadar kazınırsa kazınsın çıkarılmayacağı için biraz uğraştırır.

İnsanlar aslında ruh halinin içinde bulundukları ortamı belki açıklayabilseler daha çok yardım edilebilir netice elde edebiliriz fakat bu artık pek mümkün olmuyor her insan kendi sessizliğinde boğulmayı tercih ediyor.

Ruh halinin kötü sonuçlar doğurabildiğini söylemek her zaman için haıtrlatma gereği duymak gereken konular başında gelir. Öte yandan sıkıntılı süreçlerin başlamaması için ruh halinin ifade edilebilir bir netice ile birleştirilmesi gerekir.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir