10 Aralık 2016 Cumartesi


Abdulkerim Solak
Abdulkerim Solak a.kerim@guncelhaberajansi.com Tüm Yazılar

Şiirlerin günümüzde ki yeri


Köşe Yazarı : - Güncel Haber Ajansı 27 Kasım 2016 Pazar, 22:51Haber Tarihi

Ülke çapında edebiyatı ve edebiyat yapmayı seven yüzlerce insan var. Kimisi kitap çıkartmak sevdasıyla yazıyor, kimisi defter arasında sadece kendisi için yazıyor. Ama tek dertleri var edebiyat. Zaten edebiyatı sevmeden kimse edebiyat yapıyorum diyemez. İnandırıcılığı kalmaz ve insanlardan pek alakadar etmeyen cevaplar alabilirler.

Etrafımızda ve içinde yaşadığımız ülkemizde aslında edebiyattı seven ve yapan o kadar çok insan var iken. Neden şiirleri bu kadar önemsemiyoruz?

Bu soru elbette kafamızı kurcalıyor veyahutta zihnimize oturuyor. Ama cevabını verecek pek bir yanıtımız olmadığı için şaşırıp kalıyoruz ve öylece dalıyor gözümüz uzaklara.

Oysa ülkemizde edebiyat üzerinden etkileşim gösteren insanlara örnek verecek olursak %75  edebiyat yapan diyebilir ve %10’luk bir bölümün şiir yaptığını söyleyebiliriz. Çünkü farkın az çok ortada olduğunu hesap edebilmekteyiz.

Zaten eskisi gibi radyo yayınlarında birkaç şair tarafından okunan şiirler dışında pekte şiir kalmadı gibi. Her duvar üzerinde bir söz yazıyor ama şair yok ortada. Gizli gizli yapıldığını elbette savunmuyorum ancak bu durum edebiyat ortamını ve edebiyat çevresini gerçekten düşündürmüyor değil.

Nazım Hikmet, Cemal Süreyya gibi insanlar ne zaman gelecek ülkemize? Ne güzel şiirler yazmayacaklar mı? Edebiyatımıza renk katmayacaklar mı? Sevmeyecekler mi? edebiyat camiasını sadece birkaç şair mi? kalacak edebiyatımızda biz şiirden uzak mı? kalacağız.

Bence durum içler acısı ki zaten durumun kritikliğini söylemeye gerek yok. Edebiyat camiası içinde olan insan şiirin eksikliğini iyi bilir.

 

- Güncel Haber Ajansı Köşe Yazarı

Diğer Güncel Haberler