10 Aralık 2016 Cumartesi


İsmet GÜNGÖR
İsmet GÜNGÖR ismetgungor@guncelhaberajansi.com Tüm Yazılar

Teknoloji farkındalığı


Köşe Yazarı : - Güncel Haber Ajansı 11 Kasım 2016 Cuma, 20:18Haber Tarihi

Bilindiği gibi global bir Dünya biçimlendirilmek isteniliyor. Sırf teknoloji ve türevlerinin olanak sağlayacağı bir ortam dizayn edilmek istenilmekte.

Öte yandan teknolojinin içine karışan sadece vatandaşlar değil. Kısacası kullanıcılar değil Teknolojik aletleri geliştirmeye çaba veren bilim adamları, mühendisler, çalışanlar, teknoloji severler olarak bu işin içine balıklama olarak atlamış bir şekilde günümüzde kendini gösterebilmekte.

Elbette teknolojinin hem zararı, hem yararı var.

Yararları olarak; bilgi, ders, öğrenim, beceri, takviye, araştırma, kimyasallar, uzay bilim, atom, magma, mekanik gibi dalların insanlar tarafından yararlı olarak temin edebileceği türevler haline gelmiş bulunmakta öyleyse bunu kötülük olarak değil basit olarak iyi kelimesiyle bağdaştırabilir ve buna teknolojinin yararları adı altında yön verebiliriz.

Şimdi gelelim asıl soruna. Kısacası Türkiye sınırında %75’e oranla oynayan soruna. Teknoloji sorunları, bağımlılığı, keşfedilmeyen tarafları gibi kısacası zararlarını sizlere yansıtmakta fayda var.

Teknolojinin zararları olarak; bağımlılık, sansürlenmiş içerikler, pornografi, cinsel istismar, büyük ve küçük yaş oranına bakılmaksızın yapılan tacizler, zorbalıklar, mağduriyetler, boşa geçirilen oyun zamanları, zararlı siteler gibi yerler bu başlık altında örnek gösterilerek insanlara okumaları için ve ders almaları için sunulabilirler.

Öte yandan bu zarar ve yararları göz önünde bulundurmak her zaman için iyi olabileceği gibi teknolojinin altında incelenmek üzere sosyal sitelerde paylaşılarak farkındalık yaratılmak adına insanların bilgilenmesini amaçlamak adına paylaşılabilir olduğu amacındayım.

- Güncel Haber Ajansı Köşe Yazarı

Diğer Güncel Haberler