Son Dakika
16 Ocak 2017 Pazartesi


18 Ekim 2016 Salı, 23:59
Abdulkerim Solak
Abdulkerim Solak a.kerim@guncelhaberajansi.com Tüm Yazılar

Toplum üzerine bakılan pencereler

Kalabalık bir metro istasyonu düşünün saati fark etmez. Ve onca kalabalığın içinde bir erkek ve bir bayan'ın sarmaş dolaş öpüşme sahnesine göz edinin.

Fikriniz ne olurdu?

1- Müslüman bir ülke burası bunlar ne yapıyor yazık.

2- Evli veya arkadaş olabilirler bizi ilgilendirmez.

3- Gidin evinizde yapın çocuklar var.

Böyle bir olayın böyle sorular üzerinden yürütülmesine yol verildiğini düşünürsek 4×4'ün 5 çıkarılması işlemini yapabiliriz diye düşünüyorum.

Çünkü toplumlara bakış açılarımızın kör kaldığını biliyoruz ve buna göre hareket edebiliyoruz. Türkiye gibi bir ülkede sevişme adabını açıklayacak kimse yok. Çünkü ülkenin sapığı, tacizcisi de çok. Fahişesi, hayat kadını da çok.

Ama asıl önemli olan husus ve bizi asıl olarak değerlendirmeye alan bir husus ise bu olaylara bizim hangi pencereden ve hangi bakış açısını kullanarak baktığımız ile alakalı bir durum.

Gerisi bizi alakadar etmez.

Her sabaha çok farklı uyanan insanlar var. Bir günü bir gününü tutmayan insanları biliyoruz ve bunu asla inkar edemeyiz.

Peki o zaman toplum üzerine bakılan bakış açılarının her güne farklı bir tarzda uyandırılma sebebimiz ile adapte edilmiş olma ihtimali sizi nasıl veya bu orana yüzde kaç hak payı verdiğiniz ile bağdaştırılması mümkün kılınıyor.

Öte yandan baktığınız ve bir türlü kirini silmeye tenezzül etmediğiniz pencerelerinizin camları kör kalmanızı sağlamaz mı?

Bu sorulara evet cevabı veriyorsanız hayat üzerine etki eden bakış açınızın biraz sorgulanmasında fayda var.

 

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz