Son Dakika
16 Ocak 2017 Pazartesi


22 Ekim 2016 Cumartesi, 23:29
Abdulkerim Solak
Abdulkerim Solak a.kerim@guncelhaberajansi.com Tüm Yazılar

Türkiye ve Basın Yayım Organları

Dünya genelinde ki birçok basın yayım organının – Gazete, Dergi – her ne kadar belirli bir ideolojinin savunucusu olarak hizmet vermekte olduğu inkar edilemez bir gerçek olsa da doğru haber konusunda takdir edilmesi gerektiğini düşünüyorum. Bu düşünceme de sıradan bir şekilde Türkiye merkezli benzer kuruluşları aynı başarıyı bir türlü gösteremiyor olmasını ekliyorum. 

Türk gazetelerini yahut dergilerini eleştirmeme sebep olan şeyin öncelikli olarak bir ideoloji çevresinde toplanıp makaleler ya da haberler olmadığını belirtmek isterim. Rahatsız olduğum husus içeriklerde ki detayların dikkatsiz bir şekilde atlanıyor olması, rahatsız olduğum – ki bana sorarsanız herkesin rahatsız olması lazım – detayları gelişigüzel, araştırma yapmaksızın okurların önüne sunan editörlerin işlerine devam ediyor olması. Olaya ilişkin kısa bir örnek vermemiz gerekirse, bugün Irak'ın Erbil kentinde Amerika Birleşik Devletleri'ne ait olan bir insansız hava aracının acil iniş yaptığı bilgisi geçildi. Nitekim basın yayım organlarımız öncelikli olarak 'ABD'ye ait insansız hava aracı düştü / düşürüldü.' Sonrasında ise 'Amerika'nın Predatörü düştü' gibi başlıklar yer aldığı haberler paylaşıldı. Tam olarak bu durum editör arkadaşların olaya ilişkim bilgi sahibi olmadan bir şeyler yazıyor olmasının kanıtıdır. Çünkü en nihayetinde Erbil kentinde bir araziye iniş yapmak zorunda kalan insansız hava aracı bir Predatör değil, Gray Eagle'dı. Aralarında ki fark ise Predatör'ün ABD Hava Kuvvetleri Komutanlığı, Gray Eagle'ın Kara Kuvvetleri tarafından kullanılıyor olmasıdır. 

Böylesine küçük hususlarda önemli bilgileri atlayan kuruluşların aktaracağı bilgilere ne yazık ki güvenmek mümkün değil. Temennimiz o yöndedir ki bir an evvel gereken hassasiyet, konuya ilişkin olarak görevlendiriler tüm arkadaşlar tarafından benimsenir ve bizler de doğru bilginin sarhoşu oluruz. 

 

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz